Již delší dobu si všímám na různých diskuzích vystrašenost ze strany maminek ohledně zavádění medu do stravy u dětí. Skoro bych řekla, že nejedna maminka se medu obává více než čert kříže a vše pramení z nesmyslného zastrašování ze strany pediatrů. Poněvadž, kdyby znalý člověk a tedy i pediatr, byl současně i vědomý, tak by přece naopak med měl doporučovat a to především pro jeho složení, jenomže takové složení v jednom neobsahuje ani jeden přípravek z lékárny nebo jiné medikofarmy, se kterou má dotyčný smlouvu a tudíž je mnohem jednoduší zapovědět přirozený "všelék" a matku nebohého tvorečka natolik vystrašit a současně nad nimi podepsat ortel ovce svého stáda a udělat z nich pravidelné návštěvníky své čekárny. 

med

Med obecně obsahuje (přesné složení závisí na typu medu: květový, medovicový):

 • dextríny
 • oligosacharidy, což jsou cukry, skládající se z více než dvou až deseti jednoduchých cukrů
 • vodu
 • bílkoviny, kterých je v medu 0,1 - 0,5 %. Jejich obsah je různý podle původu medu.
 • enzymy
 • inhibin
 • vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P
 • vonné látky
 • barviva - karoten, flavony
 • pylová zrnka
 • různé minerální látky: vápník, fosfor, draslík, sodík, chlór, síra, hořčík, železo, křemík, mangan aj.
 • včelí mateří kašičku
 • volné organické kyseliny
 • aminokyseliny

Jak to tedy je? Kvalitní med díky svému složení je vlastně pro bakterie neprostupná hmota. Ono nařčení, že med způsobuje botulismus u dětí je tedy mylné tvrzení. 

Med je především konzervační látka (to platí při správné manipulaci a vhodném uskladnění, jelikož je med současně i hydroskopický - váže na sebe vodu, dbejte na jeho správné uskladnění, aby právě nenasákl vodu z ovzduší a nezačal kvasit), která zabraňuje množení mikroorganismů. Svým vysokým osmotickým tlakem a složením je antibakteriální a léčivou látkou.

Oproti cukru, který jíme ve velkém množství, včelí med obsahuje převážně monosacharidy, glukózu - cukr hroznový a fruktózu - cukr ovocný. Těchto jednoduchých cukrů organizmus člověka bez jakékoliv zátěže využívá již jako stavební kámen pro růst buňky. Cukr je pro náš organismus v podstatě jedem.

med a krystalizace

Med je nejen vynikající potravinou, ale dá se využít při léčbě různých nemocí.

Med je cennou potravinou ve výživě dětí. Ideálně se v něm doplňují vlastnosti léčebného a výživného charakteru. Med svým obsahem železa a mědi zvyšuje obsah krevního barviva (hemoglobinu) a podporuje tvorbu krve. Má velký vliv na růst.

Mnozí vědci prováděli různé výzkumy. Např. Wetzel na základě důsledných lékařských pozorování dokázal, že vitamín B12 nacházející se v medu a podávaný v dávkách 10 mikrogramů dětem slabého vzrůstu přispěl k růstu, fyzické síle, zvyšování hmotnosti a k povzbuzení chuti k jídlu.

Dorval (Montreal - Kanada) dělal mnohé pokusy s požíváním medu u dětí. U anemických a tělesně slabých dětí zjistil po podávání 30 g medu denně zvýšenou hladinu hemoglobinu o 8 až 25 % a zvýšení hmotnosti o 2 až 6 kg. Tyto výsledky připisoval kromě cukru obsahu minerálních látek, železa, vápníku, fosforu a enzymů nacházejících se v medu. 

Damede zjistil příznivé účinky medu, hlavně u malých dětí při podrážděních a žaludečně střevních zánětech. Přímo
zachraňující účinky měl med při smrtelných průjmech kojenců.

Med se může podávat kojencům už od prvního týdne života v malých dávkách.

med a děti

Například energetická hodnota kravského mléka je nižší než energetická hodnota ženského mléka. Rozdíl se vyrovnává přislazování 5 - 7 % cukru. Běžně se přislazuje řepným cukrem sacharózou. Tento cukr v porovnání s jednoduchými cukry medu velmi zatěžuje trávicí orgány dítěte. Kromě toho průmyslně vyrobený řepný cukr už neobsahuje vitamíny, enzymy, minerální látky a další vzácné látky nacházející se v medu. Z uvedeného vyplývá opodstatněnost používání medu jako sladidla v umělé výživě kojenců, a to v množství 6 - 8 procent. Z těchto důvodů je vhodné používat ke slazení všech pokrmů dětí, ale i dospělých domácí včelí med.

Med jako alergen?

Alergie vznikají dlouhodobým vystavováním organismu velkému množství alergenu. Nejčastěji se jedná o pyl, který je kromě malých kousků nektaru obsažen také v medu. Pokud chcete zmírnit alergickou reakci, zkuste pravidelně konzumovat med včel, který pochází ze stromů, na které jste alergičtí, tedy květový (jarní) med. V jejich medu je totiž přítomen alergen, který u vás způsobuje alergickou reakci. Malými dávkami medu s alergenem si vaše tělo postupně zvyká na škodlivou látku, imunitní systém se aktivuje a jeho reakce už není tak prudká.

plástev

Alergici by proto měli brát pravidelně malé dávky medu (stačí jedna lžíce denně) po několik měsíců před pylovou sezonou. Díky tomu bude alergická reakce menší než obvykle. Právě pomalým dávkováním alergenu v medu připravíme tělo na silnější dávku pylu v jarním období. Efekt, který medová terapie přináší, odpovídá svým účinkem alergologické injekci. Přestože med nedokáže alergii zcela vyléčit, její příznaky budou snesitelnější.

Pár rad na závěr:

Dbejte na původ medu. Kupujte med pouze od včelaře, kterého znáte nebo jste si ho prověřili a z co nejbližšího okolí, protože takový květový med bude obsahovat pyly z rostlin, na které jste buď alergičtí nebo vám bude jeho složení bližší. Vyhněte se zahraničním medům, neboť jsou z nektarů rostlin, na které nejsme zvyklí. Současně se vyhněte průmyslovým medům a medům ze supermarketů, takové medy obsahují velké množství umělých přísad, které snižují kýžený efekt nabuzení imunitního systému. Nejlepší volbou je nalézt včelaře ve vašem blízkém okolí, jehož med obsahuje stejné pyly, které vám způsobují problémy. Pokud nikoho takového nenaleznete, stačí se spokojit s domácím medem ze vzdálenějšího okolí. 

A jako u všeho i zde platí, všeho s mírou a méně je více.

FB tw in p Email

Komentáře

 • Jack

  Reagovat

  Moje zkusenost s Jackem Hlivakem je taky vyborna! Od te doby co ho deti berou, se vyhybaji nemocem a netahaji mi je domu ze skolky. No a samozrejme nejvetsi radost maji z foukacich fixu, kterou jsou v nich jako darek :)

  Napsal: Darina
 • Taky Jack Hlívák

  Reagovat

  Taky máme zkušenost s Jackem Hlívákem a s imunitou už nemáme problém. Navíc k balení dávají jako dárek foukací fixy a to jsme se na tričkách teda vyřádili!

  Napsal: Drahuška
 • Jack Hlívák

  Reagovat

  Taky věřím, že věci na přírodní bázi pomáhají. Svým dětem kupuji Jacka Hlíváka, který obsahuje Hlívu s Rakytníkem ale také jód pro správný růst. Je to super, děti nejsou nemocné téměř celý podzim, mají dobrou imunitu v období chřipkových epidemií…

  Napsal: Nikol
Přidejte komentář

Doporučit odkaz emailem