První letošní prodloužený pobyt máme za sebou. Červenec jsme tedy odstartovali na kolech v Jižních Čechách na jindřichohradecku společně s dalšími známými rodinami a jejich dětmi. Leonek si zároveň střihl premiéru na cyklosedačce a my jsme se vlastně vrátili po dvou letech do sedla:-)

Počasí nám přálo, slunečno, sem tam zataženo bez deště. Ubytovaní jsme byli v penzionu U starýho dubu v obci Rodvínov nedaleko Jindřichova Hradce. Je to pěkný bývalý statek s venkovním bazénkem, vnitřní hernou, venkovním grilem a památným stromem v zahradě. Na cyklisty jsou připraveni několika stojany pod střechou. Pokoje jsou prostorné, čisté a příjemné. Jídlo hodnotit nemohu, maximálně snídaně, které na můj vkus byly slabé - postrádala jsem kromě "umělého" džusu třeba džbán s obyčejnou vodou a citronem, ovoce a více zeleniny a také pořádné české buchty!:-)

První den jsme vyjeli na kole společně s další rodinkou směr obec Lovětín. Leo se rozhodl, že po dvaceti minutách si dá šlofíka, tak jsme museli zastavit v lese a dopřát mu chvilku spánku a my jsme mezitím nasbírali do bandasky borůvky (čím menší keříky, tím větší borůvky, nicméně, denně bych to sbírat nemohla).

Leo v mechu

V lovětíne jsme si dali obědovou pauzu v Pohádkové usedlosti Lovětín nedaleko Fojtovského rybníku. Hned po vjezdu na dvorek se mě zmocnil pocit, že jsem přijela k babičce na statek na výborný oběd:-) Vyloženě domácké prostředí s několika různými posezeními v každém koutu statku. Dvě houpačky pro děti jako na dvoře u babičky. V keři spalo pět koťat a v ohrádce se pásl přerostlý a chundelatý králík společně s morčetem.  Dostatečná zábava pro nedočkavé hladovce. Jako první jsme si objednali domácí kuřecí vývar. To byla polévka! Se vším všudy i s kusem slepice. Bohatě by mi tato porce stačila a mohla bych pokračovat s velkým uspokojením dál, ale to jsme před objednávkou netušili a tak jsme si objednala pro jistotu i pečenou kačenu. Ta už tolik radosti nepřinesla, ještě by tak hodinku v troubě snesla, jinak domácí knedlíky a zelíčko bylo dobré. Poté jsme pokračovali dál cyklostezkami směr Jindřichův Hradec a na místní zámek. Leonka fascinují staré studny a dokázal by se po nich plazit a různě přelézat snad celý den.

studna

Druhý den jsme se rozhodli strávit mimo sedlo:-) a vyrazili jsme do Třeboně. Krásné a malebné lázeňské městečko s upraveným parkem a opět zámkem. Jelikož hodně pražilo sluníčko, tak jsme se rozhodli osvěžit v místním Bistru 105 kávičkou, malinovkou a k tomu jsme si donesli z protější cukrárny zmrzlinu. Jahodová a čokoládová - před lety bych jim asi neměla co vytknout, ale v dnešní době, kdy už hlídám, co jíme, tak bych očekávala více "domácí" fantazie a opravdových surovin na jejich výrobu. Každopádně kávička a malinovka ze stylového Bistra byla výtečná, dokonce i mini koláček s mákem a mandlí byl chutný a čerstvý. Do Třeboně jsme jeli hlavně kvůli čerstvým rybám a kde jinde si je dopřát než ve vyhlášené rybí restauraci Šupina. Na chvíli jsme se cítili opečováváni se vší noblesou a pompézností s chutí pravé ryby doplněné lahodnou přílohou, ovšem i cena byla velkolepá, možná zbytečně přermrštěná, ale pro tentokrát adekvátní. 

bistro

Společné odpoledne s dalšími rodinami v kukuřičném bludišti s bazénkem a houbovém parku jsme museli odpískat, jelikož junior se rozhodl usnout těsně před tím, tak jsme ho nechali raději vyspinkat a jeli jsme zpět na náš statek a koupačku jsme si dopřáli tam. 

Třetí den a zároveň náš den odjezdu jsme se všichni účastníci zájezdu vydali na hrad Landštejn. Tady jsem Leonkovi pořídila jeho první turistický deník a začala mu sbírat turistické nálepky a razítka, aby si jednou až bude větší mohl zpětně zmapovat, kde ho jeho neposední rodičové všude brali:-)

turistický deník

... nevím, zda mu to mám všechno ještě objezdit i zpětně, ale za jeho 22 měsíců  toho navštívil poměrně víc než já za celý svůj život před ním:-)

turistické nálepky

Měli jsme štěstí a při prohlídce hradu jsme natrefili i na krátkou ukázku šermu. Šlo o vcelku vtipné a velmi poutavé představení nadšenců dob minulých a pro Lea to byl nevšední zážitek, kde byl poprvé konfrontován s násilím, leč hraným a předstíraným, ovšem v jeho očích stejně děsivým jako kdysi bývalo v minulosti pravým. 

šermíři

Hrad Landštejn se nám líbil, je to ohromná stavba v docela zachovalém a upraveném stavu. Dokonce jsem překonala sama sebe a vystoupala na nejvyšší věž a pokochala se rozhledem po celém kraji. 

Landštejn

Po prohlídce měl následovat oběd a cyklovýjezd po okolí, to jsme ale už zrušili, jednak pro silný vítr a pokročilou hodinu, neboť nás ještě čekala cesta zpět na Moravu a raději jsme se rozhodli zajet do nedalekého Rožnova na bizoní farmu a ochutnali jsme tak bizoní burger a tradá domů. 

Leo na hradě

Jižní Čechy, konkrétně tedy oblast Jindřichohradecka, můžu vřele doporučit pro všechny nadšence kol, protože je zde opravdu nejhustší síť cyklostezek, která se dá absolvovat i s dětmi na sedačce i na malých kolách. Mně se tato oblast líbí pro její mírně zvlněný respektive spíše rovinatý ráz a především četnost rybníků a zachovalost starých statků. Pokud ještě váháte, kam vyrazit s dětmi, tak klidně zavítejte do této oblasti, nejmladší účastnicí byla roční holčička, která to s rodiči také velmi dobře zvládala. 

FB tw in p Email

Komentáře

Příspěvek zatím nikdo nekomentoval.

Přidejte komentář

Doporučit odkaz emailem