Před dvěma týdny jsme poprvé v letošní sezóně točili med. A po dlouhé době jsme se dočkali ještě květového (světlého, jarního) medu

květový med

Každá sezóna s sebou přináší hojnost i nějaké to úskalí. Ta letošní nám sice konečně po dlouhé době nadělila květový med, který je především z nektaru květů např. ovocných stromů, keřů a lučních květin, ale zase spousta okolních stromů pomrzla, tak se budeme modlit, aby byl ještě medovicový med.

testing

Květový (jarní, luční, nektarový, světlý) med je lehce stravitelný díky vysokému obsahu glukózy a fruktózy. Proto je vhodný pro děti a pro osoby s vysokou energetickou námahou. Květový med velice rychle krystalizuje, což je způsobeno vysokým obsahem glukózy, pro kterou je tato vlastnost typická. Krystalizace medu je však jeho přirozenou vlastností. Krystalický med si zachovává všechny své vlastnosti i účinné látky. Jedinou nevýhodou krystalizace je omezená manipulace s krystalizovaným (ztuhlým) medem. Tomu lze předejít tzv. pastováním medu. Jedná se o opakované mechanické míchání medu v průběhu krystalizace. Výsledkem je lehce rostíratelný med pastové konzistence – pastový med.

Květový med obsahuje větší množství pylu než med medovicový. Máme to štěstí, že v našem okolí, respektive v doletu včel neroste žádná řepka, tudíž náš květový med opravdu krásně voní ovocnou vůní. Já osobně mám květový med raději než ten medovicový a je to právě pro blahodárné účinky pylu.

plástev

Pyl je plný vitaminů (zejéma skupiny B), enzymů, antioxidantů a minerálů. Podporuje imunitu, snižuje cholesterol a díky vysokému obsahu zinku může pomoci při potížích s prostatou, případně je vhodný jako preventivní prostředek. Dokonce i alergici, kteří po malých dávkách konzumují květový med z místa, kde žijí, tak si mohou snížit, případně se i zcela zbavit alergie na pyl z rostlin z této oblasti. 

pyl

FB tw in p Email

Komentáře

Příspěvek zatím nikdo nekomentoval.

Přidejte komentář

Doporučit odkaz emailem